Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

Bursa Avukat

3 Mayıs 2020
23 Okunma

Bursa Avukat Kimdir?

Bursa Avukat, Türk Kanunlarına göre hukuk fakültelerinden mezun olmuş, Türkiye’deki barolarda 1 yıllık stajını başarıyla tamamlamış ve nihayetinde avukatlık ruhsatını almış kişiye denir.

Avukat Mesleği

Bursa Avukat, Avukatlık Kanununca öngörülen tekel hakkını kullanarak, hukuken müvekkillerin yerine geçerek, adli makamlar önünde onları temsil eder ve adlarına yapılabilecek tüm başvuruları yapar.

Avukat Mesleğinin Özellikleri

Avukat hiç bir zaman kimseden emir ve talimat almaz. Mesleğin doğası gereği önüne gelen vakıada kendi hukuki nitelendirmelerini yaparak müvekkilinin menfaatlerini azami ölçüde korumak için olabilecek en doğru yol haritasını çizer ve buna göre hareket eder. Zira bu özgürlük alanının bulunması en başta müvekkillerin menfaatinedir. Savunmanın susturulduğu bir adliyede hak aramak mümkün olmaz. Bu nedenle avukat hakları denildiğinde aslında bahsedilen insan haklarıdır.

Bursa Avukatlık Bürosu

Avukatlar mesleki faaliyetlerini yürütmek için kendilerine ofis açmaları gerekmektedir. Kendi ofislerini açan avukatlara serbest avukat denilir. Bununla birlikte bir şirket çatısı altında, ya da bir hukuk bürosunda bağlı çalışan avukatlarda vardır.

En İyi Avukat Kim

Avukatlar kullandıkları hak ve yetki bakımından eşittirler. En yeni avukat ile mesleğinde sona yaklaşmış avukatlar arasında hak ve yetki bakımından herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Bununla birlikte tecrübe olarak kıdemli avukatın farkı yadsınamaz. Ancak bu kıdemsiz avukatında o işi beceremeyeceği anlamına gelmez. En iyi avukattan ziyade işini en iyi takip eden avukat sorusuna odaklanmak gerekmektedir.

Bursa Avukat Maaşı

Avukatlar hiç bir kurum ya da kuruluştan maaş almazlar. Zaten avukatlık dışında başka bir işte çalışmaları kanunen yasaklanmıştır. Avukatlar danışmanlık hizmeti, dava takipleri gibi müvekkillerden alınan ücretler ile geçimini sağlamaktadırlar.

Bursa Avukat Listesi

Her baroda o ildeki kayıtlı bulunan ve faaliyet gösteren avukatların listesi bulunmaktadır. Buna baro levhası denir. Bu listeye kaydolabilmek için yukarıda yazıldığı şartları taşımak gerekmektedir.

Bursa Avukat Barosu

Avukatlar örgütlü faaliyetlerini barolar aracılığı ile yürütmektedir. Avukatlar baroya kayıtlıdır ancak barodan dahi emir ve talimat almazlar. Halk arasında “baroda mı avukatsın adliyede mi?” gibisinden sorular sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını şöyle vermek gerekir. Avukatlar serbest olarak çalışırlar ancak çalışabilmeleri için baro levhasına kayıt olmalıdırlar. Günlerinin büyük kısmı ofislerinde ya da adliyede geçmektedir. Avukatlar çalışmalarının karşılığında müvekkillerinden aldıkları ücretlerle geçimlerini sürdürmekte olup, kamu avukatları ve bağlı çalışan (şirkete ya da avukatlık bürosuna) avukatların haricinde sürekli maaşları bulunmamaktadır.

İlginizi çekebilir

İcra Masraf Hesaplama
Bursa İcra Hukuku
5 views
Bursa İcra Hukuku
5 views

İcra Masraf Hesaplama

Av. Muhammet Gül - 24 Temmuz 2020

İcra Masraf Hesaplama İcra takibi başlatırken, bir kısım harç ve masrafların peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Yapılacak bu masraflar icra dosya…

İhbar Tazminatı Şartları?
Bursa İş Hukuku
23 views
Bursa İş Hukuku
23 views

İhbar Tazminatı Şartları?

Av. Muhammet Gül - 9 Haziran 2020

İhbar Tazminatı Nedir? İhbar tazminatı genel manada, ihbar öneli kullanılmaksızın haksız olarak işten çıkarılan işçiye ödenmesi gereken bir tazminat türüdür.…

İcra Taahhüdü Verince Haciz Kalkar Mı?
Bursa İcra Hukuku
28 views
Bursa İcra Hukuku
28 views

İcra Taahhüdü Verince Haciz Kalkar Mı?

Av. Muhammet Gül - 20 Mayıs 2020

İcra Taahhüdü verince haciz kalkar mı? İcra taahhüdü, İİK madde 111 de düzenlenen alacaklı ile borçlu arasında resmi makamlar önünde…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish