Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

İcra Avukatı

3 Mayıs 2020
31 Okunma

Bursa İcra Avukatı Kimdir

Bursa İcra Avukatı, müvekkillerinin kanunlardan kaynaklı alacaklarının tahsili amacıyla icra ve iflas kanunu hükümleri uyarınca dosyaları takip eden ve müvekkil adına gerekli eylemlerde bulunan kişidir.

Bursa İcra Hukukunda Toplumun Algısı

İcra Hukuku özünde basit görünen ancak çok teknik ve diğer kanunlarla birlikte hareket eden bir hukuk disiplinidir. Zira icra hukukunda hüküm bulunmayan hallerde genel kanunlara bakmak gerekmektedir. Bu nedenle de takip işleri ehil olan bursa icra avukatı tarafından yapılması gerekmektedir. Malesef bu hukuk dalında ehil olmayan çok fazla aracılar bulunmaktadır. İcra dairelerinin karşısında herhangi bir işyeri olan kişiler dahi takip açmak, itiraz etmek gibi işleri yapmaya çalışmaktadır. Unutulmamalıdır ki, hukuk etki-tepki sistemiyle hareket eden bir yapıya sahip değildir. Yazdığınız bir kelime yıllar sonra karşınıza çıkabilir. O an için olduğunu zannettiğiniz iş yıllar sonra başka bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Nasıl ki ev yapmak için ehil bir usta aranıyor ise bu iştede ehil olan kişilere başvurmak gerekmektedir.

Bursa İcra Avukatının Rolü

Bursa İcra Avukatı, takip ettiği icra dosyalarında, her bir dosya bazında düzenli sorgular yapar, hacizlerin düşmemesi için belli dönemlerde taleplerde bulunur, satış işlemlerini süresinde ister. Bunun gibi süreli bir çok aşaması bulunan icra hukukunda, adı üstünde takip esastır.

Bununla birlikte icra daireleri uygulamayla hareket eden bir yapıya sahiptir. Kanunun soyut olarak koyduğu hükümler uygulamada çok farklı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Zira kanunlar her hususu tek tek düzenleyecek türden yapılmamaktadır. Genel soyut ilkeleri koyduktan sonra yönetmelik ve genelge vb ile özel hususları düzenlemektedir. Günümüzde kanunları dahi takip etmek vatandaşlar için zor iken genelge, yönetmelik, özelgeleri takip edilmesi zaten düşünülemez. Bu nedenle işi kanunları bilmek olan İcra Avukatı eliyle işlemlerinizi yürütmenizde her zaman sizin için fayda vardır.

İcra dairelerinde ehil olmayan kişilerce yürütülen bir çok dosyada mağduriyetler yaşanılmakta, sürelerin kaçırılması, doğru taleplerin yapılmaması ve dosyaların takip edilmemesi nedeniyle bir çok dosya işlemden kalkmaktadır. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için en yakın avukatla iletişim kurmanız olası mağduriyetlerin önüne geçecektir.

İlginizi çekebilir

Bursa Avukatları
Bursa Avukat
1 views
Bursa Avukat
1 views

Bursa Avukatları

Av. Muhammet Gül - 22 Ekim 2020

Avukatlar hayatımızı çeşitli dönemlerinde ihtiyacımız olan mesleklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı hak mahrumiyeti yaşamamızda veya herhangi bir konu ile…

Bursa Avukatlık Bürosu
Bursa Avukat
3 views
Bursa Avukat
3 views

Bursa Avukatlık Bürosu

Av. Muhammet Gül - 20 Ekim 2020

Hayatın akışı içinde karşı karşıya kalınabilen farklı sorunların çözülmesi ve yaşamın bir kısmının kurallar çerçevesinde düzenlenmesi için hukuk alanına ihtiyaç…

Bursa Avukatlık Ofisi
Bursa İcra Hukuku
11 views
Bursa İcra Hukuku
11 views

Bursa Avukatlık Ofisi

Av. Muhammet Gül - 14 Ekim 2020

Türkiye'nin en büyük sanayi kentleri arasında yer alan Bursa'da hukukî ihtilaflarınız için avukat bürosu arayışınız olabilir. Bu noktada Bursa avukat…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish