Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

İcra Masraf Hesaplama

24 Temmuz 2020
45 Okunma

İcra Masraf Hesaplama

İcra takibi başlatırken, bir kısım harç ve masrafların peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Yapılacak bu masraflar icra dosya borcuna eklenecek olup, başlangıçta alacaklı tarafından karşılanmalıdır.

Dosyaya yatırılması gereken harç ve masraflar, takibin ilamlı veya ilamsız olmasına göre farklılık gösterir.

İlamsız Takiplerde masraflar;

Başvuru harcı,

Peşin Harç,

Vekalet suret harcı,

Baro Pulu ve

Tebligat giderinden ibarettir.

Eğer alacaklı, bizzat takip başlatacaksa, Baro pulu ve vekalet suret harcı gerekmeyeceğinden, bu kalemler dışındaki masraflardan sorumlu olacaktır.

2020 yılı için örnek hesaplama tablosu

Tebligat gideri: Normal tebligatların her biri için 19,00 TL, hızlı tebligat gönderilmesi halinde ise 38,00 TL’dir.

Örneğin, 10.000 TL olan ve vadesi 01/07/2020 tarihinde olan, bir borçlusu bulunan senedi icra takibine koymak ve normal tebligat yapmak istediğinizde, vade tarihinden takip tarihine kadar işlemiş faiziyle birlikte takip tutarının 10.060,27 TL olacaktır. Bu takip için gerekecek masraf tutarı;

54,40 TL (Başvuru harcı) + 50,30 TL (Takip tutarının binde beşi oranında Peşin harç) + 7,80 TL (Vekalet harcı) + 1,00 TL (Dosya masrafı) + 12,30 TL (Baro pulu) + 19,00 TL (1 Adet normal tebligat masrafı) olmak üzere takip için toplam 144,80 TL masraf etmeniz gerekecektir.

Bu aşamadan sonra icra dosyasında yapılacak işlemler masraf gerektirdiğinde, her bir işlem için ayrı masraf verilir. Örneğin tebligat tebliğ edilemediğinde yeniden tebligat çıkartılır ve 19.00TL tebligat masrafının yeniden yatırılması gerekir. Bununla birlikte icra dairesinden talep edilecek çoğu işlemde masraf çıktığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte dosya hesabına masraf avansı takip açılırken depo edilebilir ancak bu çok tercih edilmeyen bir yoldur.

Uygulamada avukatlar, genellikle tebligatlar ve diğer haciz masrafları önceden öngörülerek genellikle ilk takip masrafından daha fazla tutarda masraf istemektedirler. Bu konuda şüpheye kapılmanıza gerek yoktur. Zira avukatınız masraf verdiğinizde bunu makbuz karşılığında alacağından ya da banka havalesi ile gönderdiğinizden zaten bu parayı dosyadaki giderler için kullanacaktır. Bununla birlikte avukatınızın elinin güçlü olabilmesi için dosya için harcayabileceği masraf olması gerekir. Unutmayınız ki avukatın dosya masrafını cebinden karşılaması yasaktır. Bu husus disiplin yönüyle avukatı zor duruma düşürebileceği gibi, dosyanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından da önemlidir.

Avukatınıza ne kadar masraf verdiğinizden ziyade, masrafı makbuz ya da banka havalesi yoluyla ödemeniz ve dosya tahsil edildikten sonra masrafın ne kadarının kullanıldığının tespiti husus önem taşımaktadır. Bu noktada avukatınızdan gerekli açıklamayı istemek en doğal hakkınızdır. Zira icra dairesine gidilip masraf dökümü istendiğinde de bu masraflar (normalde bütün masrafların memur eliyle girilmesi gerekir ancak uygulamada çoğunlukla bunun yapılmadığı hususunu hatırlatmak isterim) gözükecektir.

İlamlı takipler için ise, yukarıda sayılan kalemlerden sadece peşin harç ödenmemektedir. Diğer hususlar aynı şekilde geçerlidir.

Gelinen noktada, icra takip masrafları her yıl güncellenerek farklılaşmaktadır. Bunun takibi müvekkiller için hem zaman kaybı hem de emek kaybına yol açacaktır. Daha ziyade avukatınıza olan güveninizi korumanız ve işlemlerinizde yazılı belge talep ederek her türlü detay açıklamayı talep etme hakkınız olduğunu lütfen unutmayın. Bu şekilde hem avukatınıza güveniniz pekişecek, hem de yersiz kuruntulardan zihninizi korumuş olacaksınız.

İlginizi çekebilir

Bursa Avukatları
Bursa Avukat
1 views
Bursa Avukat
1 views

Bursa Avukatları

Av. Muhammet Gül - 22 Ekim 2020

Avukatlar hayatımızı çeşitli dönemlerinde ihtiyacımız olan mesleklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı hak mahrumiyeti yaşamamızda veya herhangi bir konu ile…

Bursa Avukatlık Bürosu
Bursa Avukat
3 views
Bursa Avukat
3 views

Bursa Avukatlık Bürosu

Av. Muhammet Gül - 20 Ekim 2020

Hayatın akışı içinde karşı karşıya kalınabilen farklı sorunların çözülmesi ve yaşamın bir kısmının kurallar çerçevesinde düzenlenmesi için hukuk alanına ihtiyaç…

Bursa Avukatlık Ofisi
Bursa İcra Hukuku
11 views
Bursa İcra Hukuku
11 views

Bursa Avukatlık Ofisi

Av. Muhammet Gül - 14 Ekim 2020

Türkiye'nin en büyük sanayi kentleri arasında yer alan Bursa'da hukukî ihtilaflarınız için avukat bürosu arayışınız olabilir. Bu noktada Bursa avukat…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish