Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

İcra Nedir

7 Mayıs 2020
34 Okunma

İcra Nedir?

Halk arasında yoğun olarak kullanılmakta olan icra kelimesi aslında icra dairelerini ve bunların yapmış oldukları haciz ve satış işlemlerini ifade etmektedir. İcra daireleri ise 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu kapsamında çalışan ve kanunun kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda işlemlerini yapan devlet kuruluşudur.

İcra Takibi Nedir?

İcra takibi, kanuni alacakların tahsili açısından yine kanun doğrultusunda, icra dairelerine müracaat ederek, hakkının tahsili yoluna gidilmesi için başlatılan takiptir. Bu takibin bir çok çeşidi bulunmakla birlikte takip yollarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi diğer makalelerimizden bulabilirsiniz.

İcralık Arabalar Nedir?

İcralık arabalar sözü aslında kanun doğrultusunda haciz konulmuş arabaları ifade eder. Bir borçtan dolayı malvarlığına haciz konulan borçlunun aracına yönelik haciz işlemi tesis edilmesi hususu halk dilinde icralık araba olarak ifade edilmektedir.

İcralık Araba Kavramı

İcralık araba sözünün diğer bir anlamı ise üzerine haciz konulan bir aracın icra dairesi tarafından satışa konulması ve ihale yoluyla satılması anlamını taşır. Kanuni tanımlarından ziyade halk arasında kullanılan ifadeleri yaygınlaşmış olup, bu işin kanuni boyutu icra ve iflas kanununda düzenlenen haciz ve satış başlıkları altında düzenlenmiştir. İcra ihalesinin nasıl yapıldığına ilişkin ayrıntılı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bankalardan Satılık Arabalar

Borçlunun bankaya olan borcundan dolayı, aracının icra dairesi yoluyla satılması ya da bankanın icra dairesinden aracı satın almasına müteakip, kendi bünyesinde yapmış olduğu araç satış işlemlerini ifade eden kavramdır.

İcralık Evler

Yukarıda araç konusunda yazılanların aynısı burada da geçerlidir. Bu kavram, yine borçlunun malvarlığına yönelik haciz işlemlerinde bu kez borçlunun evinin tapu kaydına konulan haciz neticesinde, devamında yapılacak satış işlemleri sonucu borçlunun evinin satılması için icra müdürlüğünce ihaleye çıkılmasını ifade eder.

Bankalardan Satılık Evler

Borçlunun bankaya olan borcundan dolayı, evinin icra dairesi yoluyla satılması ya da bankanın icra dairesinden evi satın almasına müteakip, kendi bünyesinde yapmış olduğu ev satış işlemlerini ifade eden kavramdır.

İcra İlanları

İcradan satılacak gerek ev, gerekse de arabalar uyap e-satış portalından online olarak yayınlanmaktadır. Burada ev veya arabanın mevcut durumu hakkında teferruatlı bilgiler verilmekle birlikte, satış bedeli, teminat tutarı, kdv, damga vergisi gibi ihaleye ilişkin bilgiler de yer almaktadır.

İlginizi çekebilir

İhbar Tazminatı Şartları?
Bursa İş Hukuku
16 views
Bursa İş Hukuku
16 views

İhbar Tazminatı Şartları?

Av. Muhammet Gül - 9 Haziran 2020

İhbar Tazminatı Nedir? İhbar tazminatı genel manada, ihbar öneli kullanılmaksızın haksız olarak işten çıkarılan işçiye ödenmesi gereken bir tazminat türüdür.…

İcra Taahhüdü Verince Haciz Kalkar Mı?
Bursa İcra Hukuku
22 views
Bursa İcra Hukuku
22 views

İcra Taahhüdü Verince Haciz Kalkar Mı?

Av. Muhammet Gül - 20 Mayıs 2020

İcra Taahhüdü verince haciz kalkar mı? İcra taahhüdü, İİK madde 111 de düzenlenen alacaklı ile borçlu arasında resmi makamlar önünde…

Nüfus Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği”nde Düzenleme
Bursa Avukat
28 views
Bursa Avukat
28 views

Nüfus Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği”nde Düzenleme

Av. Muhammet Gül - 10 Mayıs 2020

Nüfus Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği (Karar Sayısı: 2505) Ekli "Nüfus Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği"nin yürürlüğe konulmasına, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 5490…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish