Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

İcra Nedir

7 Mayıs 2020
115 Okunma

İcra Nedir?

Halk arasında yoğun olarak kullanılmakta olan icra kelimesi aslında icra dairelerini ve bunların yapmış oldukları haciz ve satış işlemlerini ifade etmektedir. İcra daireleri ise 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu kapsamında çalışan ve kanunun kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda işlemlerini yapan devlet kuruluşudur.

İcra Takibi Nedir?

İcra takibi, kanuni alacakların tahsili açısından yine kanun doğrultusunda, icra dairelerine müracaat ederek, hakkının tahsili yoluna gidilmesi için başlatılan takiptir. Bu takibin bir çok çeşidi bulunmakla birlikte takip yollarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi diğer makalelerimizden bulabilirsiniz.

İcralık Arabalar Nedir?

İcralık arabalar sözü aslında kanun doğrultusunda haciz konulmuş arabaları ifade eder. Bir borçtan dolayı malvarlığına haciz konulan borçlunun aracına yönelik haciz işlemi tesis edilmesi hususu halk dilinde icralık araba olarak ifade edilmektedir.

İcralık Araba Kavramı

İcralık araba sözünün diğer bir anlamı ise üzerine haciz konulan bir aracın icra dairesi tarafından satışa konulması ve ihale yoluyla satılması anlamını taşır. Kanuni tanımlarından ziyade halk arasında kullanılan ifadeleri yaygınlaşmış olup, bu işin kanuni boyutu icra ve iflas kanununda düzenlenen haciz ve satış başlıkları altında düzenlenmiştir. İcra ihalesinin nasıl yapıldığına ilişkin ayrıntılı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bankalardan Satılık Arabalar

Borçlunun bankaya olan borcundan dolayı, aracının icra dairesi yoluyla satılması ya da bankanın icra dairesinden aracı satın almasına müteakip, kendi bünyesinde yapmış olduğu araç satış işlemlerini ifade eden kavramdır.

İcralık Evler

Yukarıda araç konusunda yazılanların aynısı burada da geçerlidir. Bu kavram, yine borçlunun malvarlığına yönelik haciz işlemlerinde bu kez borçlunun evinin tapu kaydına konulan haciz neticesinde, devamında yapılacak satış işlemleri sonucu borçlunun evinin satılması için icra müdürlüğünce ihaleye çıkılmasını ifade eder.

Bankalardan Satılık Evler

Borçlunun bankaya olan borcundan dolayı, evinin icra dairesi yoluyla satılması ya da bankanın icra dairesinden evi satın almasına müteakip, kendi bünyesinde yapmış olduğu ev satış işlemlerini ifade eden kavramdır.

İcra İlanları

İcradan satılacak gerek ev, gerekse de arabalar uyap e-satış portalından online olarak yayınlanmaktadır. Burada ev veya arabanın mevcut durumu hakkında teferruatlı bilgiler verilmekle birlikte, satış bedeli, teminat tutarı, kdv, damga vergisi gibi ihaleye ilişkin bilgiler de yer almaktadır.

İlginizi çekebilir

Alkollü Sürücünün Sorumluluğu
Bursa Avukat
29 views
Bursa Avukat
29 views

Alkollü Sürücünün Sorumluluğu

Av. Muhammet Gül - 22 Ocak 2021

Alkollü sürücünün sorumluluğu hem cezai hem de hukuki bakımdan sorumluluklar getirmektedir. Bu yazımızda hukuki açıdan değerlendirme yapılacaktır. Diğer makalelerimize buradan…

KAZADAN KAYNAKLI TAZMİNAT
Bursa Avukat
29 views
Bursa Avukat
29 views

KAZADAN KAYNAKLI TAZMİNAT

Av. Muhammet Gül - 20 Ocak 2021

Kazadan kaynaklı tazminat konusu her geçen gün önemini artırmaktadır. Dünya çapında motorlu taşıt teknolojilerinin gelişmesi ve karayollarının nitelikli hale getirilmesi…

Avukatlık Mesleği
Bursa Avukat
27 views
Bursa Avukat
27 views

Avukatlık Mesleği

Av. Muhammet Gül - 7 Ocak 2021

Avukatlık Mesleği nin Tarihsel Gelişimi Başlangıç tarihi tam olarak tespit edilmiş ve hatta mevcut bilgi ve belgelerin yeterli olmaması nedeniyle…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish