Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

Maaş Haczi

5 Ocak 2021
32 Okunma

MAAŞ HACZİ

Maaş haczi, hakkında icra takibi kesinleşmiş bulunan borçlunun tüm mal varlığına yönelik olarak haciz işlemleri uygulanabileceği gibi, maaşına da haciz uygulanabilecektir. Maaş haczi uygulanabilmesi için kişinin çalışan sıfatı ile bir işyerinde çalışıyor olması ve SGK kayıtlarında bunun teyit edilmesi gerekmektedir.

EMEKLİ MAAŞ HACZİ

Emekli borçluların kural olarak maaşları haczedilmez. Zira bu konuda İİK haricinde ayrıca kanuni düzenleme yapılmış olup haczi yasaklanmıştır. Buna rağmen özellikle bankalar müşterileri olan emekli borçlulara önceden muvafakat almak suretiyle hesaplarına doğrudan bloke koyabilmektedirler. Bu tarz kesintilere günlük hayatta sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Bununla birlikte eğer borçlu emekli maaşından kesinti yapılmasına muvafakat verir ise bu şekilde de maaşına haciz konularak kesinti yapılması mümkündür.

MAAŞ HACZİ KESİNTİSİ

Maaşına haciz konulan borçlunun maaşından dörtte bir oranında kesinti yapılmaktadır. Bu rakamın daha yüksek oranda uygulanması teorik olarak mümkün ancak genel itibarla yukarıda zikrettiğimiz oranda uygulanmaktadır. Daha fazla kesinti yapılması istenildiği durumda uygulama olarak borçludan muvafakat alınması gerekmektedir. Bu oran görüldüğü üzere borçlunun isteğine bağlı olarak yükseltilebilmektedir.

MAAŞ HACZİ İŞVEREN SORUMLULUĞU

Bu konuda geçmişte bir çok farklı uygulama söz konusu olmuştur. Ancak son dönemde verilen yargı kararları genelde tek noktada ittifak etmiş olup, maaş haciz yazısını tebliğ alan işverenin tebliğ tarihinden itibaren işçinin maaşından kesinti yaparak icra dairesine göndermesi gerektiği aksi takdirde yapılmayan kesintilerden ayrıca bir işleme gerek kalmaksızın bizzat sorumlu olacağı günümüzde tartışmasız bir konudur.

MAAŞ HACZİ TEBLİGATI ALAN İŞVEREN NE YAPMALI?

Genel itibarla işverenlerin çalıştıkları avukatları bulunmaktadır. Eğer böyle bir durum var ise avukatından destek almaları en tabii sonuçtur. Ancak avukatın bulunmadığı hallerde maaş haciz tebligatını alan işveren, gerekli cevabi yazıyı en kısa sürede ilgili icra dairesine göndermelidir.

Öncelikle yazıda bulunan kimlik bilgilerinin çalışanı ile aynı olup olmadığı hususları titizlikle irdelenmelidir. Bununla birlikte bu çalışanın ne kadar ücretle çalıştığı, maaşından hariç elde ettiği sosyal hakların toplam bedelinin ne kadar olduğu, gelen yazıdan önce maaşına başka dosyalardan haciz işlemi konulup konulmadığı hususlarında araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma sonucunda icra dairesine yazılacak cevabi yazı da şekillenecektir.

İşverenlerin gözden kaçırdığı bir husus ise, icra dairelerinin kullandığı haciz yazılarında sosyal haklar ve emekli ikramiyeleri dahil tüm alacaklara haciz konulduğu hususudur. Genel itibarla maaşından kesinti yapılarak gönderilmekle yetinilmekte sair hususlara hiç değinilmemektedir. Özellikle çalışanın emekli olması durumunda bu hususun atlanılması işveren açısından büyük sorun teşkil edecektir.

 

İlginizi çekebilir

Alkollü Sürücünün Sorumluluğu
Bursa Avukat
28 views
Bursa Avukat
28 views

Alkollü Sürücünün Sorumluluğu

Av. Muhammet Gül - 22 Ocak 2021

Alkollü sürücünün sorumluluğu hem cezai hem de hukuki bakımdan sorumluluklar getirmektedir. Bu yazımızda hukuki açıdan değerlendirme yapılacaktır. Diğer makalelerimize buradan…

KAZADAN KAYNAKLI TAZMİNAT
Bursa Avukat
27 views
Bursa Avukat
27 views

KAZADAN KAYNAKLI TAZMİNAT

Av. Muhammet Gül - 20 Ocak 2021

Kazadan kaynaklı tazminat konusu her geçen gün önemini artırmaktadır. Dünya çapında motorlu taşıt teknolojilerinin gelişmesi ve karayollarının nitelikli hale getirilmesi…

Avukatlık Mesleği
Bursa Avukat
26 views
Bursa Avukat
26 views

Avukatlık Mesleği

Av. Muhammet Gül - 7 Ocak 2021

Avukatlık Mesleği nin Tarihsel Gelişimi Başlangıç tarihi tam olarak tespit edilmiş ve hatta mevcut bilgi ve belgelerin yeterli olmaması nedeniyle…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish