Adres: Aktarhüssam Mh. 1. Bölüntü Sk.
No: 4 Göktaş İş Mrk. K:4 N:11 Fomara Osmangazi/Bursa
0224 253 94 56 0532 456 25 10

İcradan araba alınırmı Süreç nasıl işler

7 Mayıs 2020
116 Okunma

İcradan araba alınırmı Süreç nasıl işler

İcradan araba alınırmı süreç nasıl işler sorusu bir çok kişinin kafasını meşgul eden bir sorudur. Bu da sürecin nasıl işlediğinin bilinmemesinden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Zira bu konu kanunda hüküm altına alınmış ise de, uygulama boyutunun farklı olması nedeniyle kişiler tereddüt yaşamaktadırlar. Bu yazımızda icradan araba alınırmı süreç nasıl işler sorusunun yanıtını süreci anlatarak kişilerin daha doğru karar vermesine yardımcı olmaya çalışacağız.

Yazımızda ele alacağımız hususların kanuni sınırlamaları olmakla birlikte, ağır hukuki terimlerden ziyade günlük konuştuğumuz herkesin anlayabileceği bir anlatım tarzı benimsenerek iş bu yazı oluşturulmuştur.

İcradan araba alınırmı Süreç nasıl işler

Bilinmelidir ki bir icra dosyasında borçlu ve alacaklı olmak üzere temelde iki taraf vardır. Borçlu borcunu zamanında ödeyemediğinden cebri icraya maruz kalır, sahip olduğu tüm malvarlığı üzerine haciz konulabilir. İcra takibi nasıl açılır isimli yazımızda sürecin nasıl başladığını öğrenebilirsiniz.

Araç üzerine haciz nasıl konulur

Aracın satışa çıkabilmesi için öncelikle takibin kesinleşmesi ve borcun ödenmemiş olması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandıktan sonra alacaklı veya vekilinin talebiyle borçlunun malvarlığına haciz konulması istenilir. İcra müdürlüğü gerekli koşulların varlığını gördüğü takdirde borçlunun malvarlığına haciz koyacaktır. Bu haciz işlemi e-haciz denilen uyap sistemi üzerinden bilgisayarla yapılan basit bir işlemdir. Günümüzde haciz işlemleri için kurumlara yazı yazılması (taşınmaz, araç, banka vb) uygulamasına son verilmiştir. Bu işlem yapıldıktan sonra araç sorgulandığında kaydında haciz şerhi görünecektir.

Araç satış işlemleri

Haciz konulduktan sonra yasal süreler dahilinde alacaklı veya vekili tarafından istenilecek satış talebinden sonra icra müdürü dosyayı inceler ve şartlar uygun ise satış için gerekli hazırlıklara başlar. Bu aşamada satış avansının dosyaya depo edilmesi gerekmektedir. Bu avans her icra dairesinde farklılık göstermektedir, bu nedenle rakam zikretmek yanlış olur.

İhale için gün verilmesi ve satış ilanı

Satış talebini alan icra müdürü takviminde uygun bir güne yasal süreleri aşmadan ihale günü verir. Satış ilanında hem aracın durumu hakkında bilgi verilir hem yeri belirtilir. Belirlenen ihale gününden önce aracı görmek mümkündür. Zira alınmak istenen aracın mutlaka önceden görülmesi özellikle tavsiye edilir. Çünkü kıymet takdiri işlemi ile satış günü arasında uzun bir zaman dilimi olup, aracın son durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır.

İhale

İhale gününden bir gün evvel elektronik ortamdan teklif verme süresi sona erer. İhale günü icra müdürü öncelikle elektronik teklifleri kontrol eder, akabinde ihale mahalline gider. Burada aracı almak isteyen şahıslar hazır bulunarak, ihaleye katılır ve açık artırma usulüne göre en yüksek peyi süren kişiye araç ihale edilir.

İlginizi çekebilir

Alkollü Sürücünün Sorumluluğu
Bursa Avukat
28 views
Bursa Avukat
28 views

Alkollü Sürücünün Sorumluluğu

Av. Muhammet Gül - 22 Ocak 2021

Alkollü sürücünün sorumluluğu hem cezai hem de hukuki bakımdan sorumluluklar getirmektedir. Bu yazımızda hukuki açıdan değerlendirme yapılacaktır. Diğer makalelerimize buradan…

KAZADAN KAYNAKLI TAZMİNAT
Bursa Avukat
27 views
Bursa Avukat
27 views

KAZADAN KAYNAKLI TAZMİNAT

Av. Muhammet Gül - 20 Ocak 2021

Kazadan kaynaklı tazminat konusu her geçen gün önemini artırmaktadır. Dünya çapında motorlu taşıt teknolojilerinin gelişmesi ve karayollarının nitelikli hale getirilmesi…

Avukatlık Mesleği
Bursa Avukat
26 views
Bursa Avukat
26 views

Avukatlık Mesleği

Av. Muhammet Gül - 7 Ocak 2021

Avukatlık Mesleği nin Tarihsel Gelişimi Başlangıç tarihi tam olarak tespit edilmiş ve hatta mevcut bilgi ve belgelerin yeterli olmaması nedeniyle…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish